یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳

منظور از نسبت P/E چیست ؟

؟

به اشتراک گزاری مقاله:

منظور از نسبت p/e در بورس چیست ؟ 

به تقسیم قیمت سهم (price) بر سود به ازای هر برگ سهام یک شرکت (Earning per Shares)، P/E گفته می‌شود.

یکی از مهمترین نسبت های ارزشگذاری شرکت های تولیدی در بازار سهام نسبت p/e است که کاربرد بسیار زیادی برای سنجش ارزش قیمت سهام یک شرکت تولیدی دارد. در واقع منظور از این نسبت تقسیم کردن قیمت روز سهام شرکت بر EPS یا سود به ازای هر سهم آن شرکت است. در این روش سرمایه گذار برآورد میکند در ازای هر 1 ریال پولی که بابت خرید سهام یک شرکت پرداخت میکند ، آن شرکت چند ریال سود سازی میکند. بگذارید مثالی در این زمینه بزنیم :

فرض کنید قیمت هر برگ سهام یک شرکت تولید فولاد 1000 تومان و سود به ازای هر سهم شرکت 200 تومان است. در این مثال 1000 تومان پول بابت خرید سهام شرکتی پرداخت کرده اید که هر برگ سهام آن 200 تومان سود میسازد.در نتیجه با تقسیم 1000 تومان بر 200 تومان نسبت p/e این شرکت تولیدی 5 واحد است.

کاربرد مفهومی نسبت p/e 

کاربرد مفهومی نسبت p/e میخواهد به ما بگوید در ازای هر 1 ریال پولی که بابت خرید سهام یک شرکت پرداخت میکنیم چند سال زمان میبرد تا اصل پول سرمایه گذاری به ما برگردد. به عنوان مثال وقتی 100 میلیون تومان پول در بانک میگذاریم و بانک سالانه 20 درصد سود به ما میدهد . نسبت p/e بانک 5 واحد است.

در نتیجه 5 سال طول میکشد تا اصل سرمایه گذاری ما برگردد، پس طبیعتا هر چه p/e سهام یک شرکت تولیدی پایین تر باشد آن شرکت برای سرمایه گذاری مناسب تر است اما قبل از هر چیز چند نکته مهم و حیاتی در مورد p/e را نباید فراموش کرد که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

مهمترین فاکتور برای خرید سهام یک شرکت 

مهمترین فاکتور برای خرید سهام یک شرکت تولیدی p/e محاسباتی یا  p/e فوروارد است.در این روش قیمت روز هر برگ سهام شرکت را تقسیم بر سود سازی آینده شرکت میکنیم که برای محاسبه کردن آن باید به تحلیل صورت های مالی شرکت ها و روش های تحلیل بنیادی تسلط داشته باشیم.

نکات مهم پایانی که باید بدانید

در پایان یادآور میشویم که برای در نظر گرفتن P/E یک شرکت نباید نگاهی ساده انگارانه و تک بعدی داشت، بلکه مهم است سایر عوامل از جمله وضعیت رشد صنعت، نرخ بهره بانکی،  تورم، شرایط اقتصاد خرد و کلان و سایر شاخص های بورس را نیز در نظر گرفت.

  • خاطرتان باشد بهترین راه برای اتکا به نسبت P/E آن است که بعد از دیدن آموزش های لازم ، خودتان به محاسبه آن بپردازید و بدین ترتیب داده های مطمئن تری در اختیار خواهید داشت. یک نسبت P/E کارآمد و منطقی به این بستگی دارد که داده های واقعی و کاملا منطبق با واقعیت های روز اقتصادی همچون نرخ منطقی دلار،محصولات و… در محاسبه آن وارد شده باشد.

 

  • برای استفاده از نسبت های P/E و مقایسه بین شرکت ها نیاز است که این نسبت را بین دو شرکت از یک گروه یا صنعت در نظر بگیرید و از مقایسه p/e بین دو شرکت ارائه دهنده سهام در دو صنعت مختلف مثلا صنعت پتروشیمی با صنعت خودرویی اجتناب کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات :

نسبت p/s چیست؟

نسبت p/s چیست ؟

نسبت p/s در بورس چیست ؟  در پاسخ به این سوال باید بگوییم که حرف P نشان دهنده قیمت سهم و حرف S نشان‌دهنده فروش

خالص ارزش دارایی به چه معناست ؟

؟

خالص ارزش دارایی های یا NET ASSET VALUE چیست ؟   یکی از روش های مهم و معروف ارزشگذاری سهام استفاده از محاسبه خالص ارزش